• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Miejsca pielgrzymkowe

Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie

Dodano: 06/03/2019

Projekt świątyni autorstwa Wojciecha i Lecha Szymborskich

Idea budowy świątyni sięga czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja (1791 r.) postanowiono na jej pamiatkę wznieść kościół poświęcony "Wyższej Opatrzności". Wówczas spośród licznych projektów architektonicznych wybrano projekt autorstwa Jakuba Kubickiego, ucznia Dominika Merliniego. Położono kamień węgielny pod budowę światyni ale budowy nie rozpoczęto, ponieważ na ziemie Rzeczpospolitej wtargnęły wojska rosyjskie.

W XIX wieku w Ogrodzie Botanicznym została wzniesiona niewielka kapliczka Świętej Opatrzności jako symbol wolnej Ojczyzny. Kolejna próba budowy kościoła miała miejsce w 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (1916 r.). We wnękę kaplicy Opatrzności Bożej wmurowano tablicę pamiątkową. Po odzyskaniu niepodległości, w 1921 r.ogłoszono konkurs na projekt świątyni. W 2 edycji konkursu (1930 r.) wybrano projekt Bohdana Pniewskiego. Miejscem budowy miały być Pola Mokotowskie lecz i tym razem wznoszenia świątyni nawet nie rozpoczęto, uniemożliwiła to działanie II wojna światowa.

Jeszcze kilkakrotnie podejmowano inicjatywę budowy świątyni - po drugiej wojnie światowej przypominał o niej kard. August Hlond, Prymas Tysiaclecia kard. Stefan Wyszyński oraz Prymas Polski kard. Józef Glemp (w 1982 r. w konkursie na zabudowę Placu Puławskiego znalazł się także projekt świątyni; nie zostało to jednak podjęte). Dopiero w 1998 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przychylił się do inicjatywy Prymasa wzniesienia w Warszawie świątyni, która byłaby symbolem wdzięczności Narodu za odzyskanie wolności w 1989 roku, za 20 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II i jubileusz 2000 lat chrześcijaństwa.

2 maja 1999 roku kardynał Józef Glemp pobłogosławił krzyż na placu budowy świątyni - na Polach Wilanowskich a 13 czerwca Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny i teren pod budowę świątyni. Uroczystości wmurowania kamienia odbyły się 2 maja 2002 roku. Realizowany projekt jest autorstwa Wojciecha Szymborskiego i Lecha Szymborskiego.
 
11 listopada 2016 roku, w Narodowe Święto Niepodległości odbyły się transmitowane przez telewizję uroczystości otwarcia Świątyni dla wiernych, w którym wzięły udział najwyższe władze Rzeczypospolitej. W Świątyni znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz 11 polskich świętych i błogosławionych. Jest w niej także Świeca Niepodległości, ofiarowana polskim pielgrzymom przez papieża Piusa IX w 1867 roku z życzeniem aby zapalono ją w Warszawie, gdy Polska będzie wolna. Świeca jest zapalana przez prezydenta RP podczas najważniejszych uroczystości.
Co roku w pierwszą niedziele czerwca obchodzone jest w Świątyni Opatrzności Bożej Święto Dziękczynienia. W Panteonie Wielkich Polaków, który znajduje się w podziemiach Świątyni, pochowani są: prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, ks. prałat Zdzisław Peszkowski, ks. Jan Twardowski, ks. Józef Joniec, ks. infułat Zdzisław Król, ks. Andrzej Kwaśnik, Zofia i Stefan Korbońscy, Zdzisław Skubiszewski, Wanda i Zygmunt Szadkowscy, Longin Komołowski, Ryszard Peryt i Wiktor Węgrzyn.
 
 Trwa międzynarodowy konkurs na koncepcję artystyczną wystroju Świątyni. Przez następne lata będą prowadzone prace nad upiększaniem i sakralizacją wnętrza.

NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.