• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Święci

św. Maksymilian Maria Kolbe

Dodano: 16/01/2013

św. Maksymilian Maria Kolbe – „męczennik miłości” (Jan Paweł II)

Obraz namalowany z okazji ogłoszenia Ojca Maksymiliana świetym. Autorzy: Silvio Consadoni i Dina Bellotti.

(1894-1941), wspomnienie 14 sierpnia

Beatyfikowany przez papieża Pawła VI 17 października 1971 r.

Kanonizowany przez Jana Pawła II 10 października 1982 r.

Niepokalanów jest ważnym ośrodkiem kultu Maryi Niepokalanej w Polsce.
 
Biografia świętego:
Urodzony w Zduńskiej Woli, na chrzcie otrzymał imię Rajmund. Od 1910 r. w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych. Śluby wieczyste złożył w Rzymie w 1914 r. W 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Założył „Rycerstwo Niepokalanej”, stowarzyszenie kościelne. Po powrocie do Polski w 1919 r. rozpoczął wydawanie czasopisma „Rycerz Niepokalanej”. W Niepokalanowie k. Teresina zbudował klasztor, którego był pierwszym przełożonym. W 1930 r. wyjechał na misje do Japonii. Tam wyszły pierwsze numery „Rycerza Niepokalanej” w języku japońskim. W Mugenzai no Sono założył klasztor, zwany „Ogrodem Niepokalanej”. Następnie powrócił do Polski, stworzył tu własna radiostację. W 1941 r. został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku w Warszawie, następnie wywieziony do Oświęcimia. Po ucieczce jednego z więźniów Niemcy wydali karę śmierci na 10. przetrzymywanych. O. Maksymilian ofiarował swoje życie w zamian za życie więźnia Franciszka Gajowniczka. Zmarł po otrzymaniu zastrzyku kwasu karbolowego w opinii świętości.
Gdy miał około jedenastu lat ukazała mu się Matka Boża z dwiema koronami – białą, oznaczającą czystość i czerwoną, która miała znaczyć męczeństwo. Zapytała Rajmunda, którą koronę wybiera. Odpowiedział, że obie. Jego życie i śmierć potwierdziły tę historię. Był kapłanem, całkowicie oddanym Maryi, zawierzył się Jej osobiście, pozwalając by czyniła z nim co pragnie – w czasie profesji wieczystej przybrał imię Maria. Przez całe życie w sposób radykalny pracował dla Niepokalanej, nie szczędząc swoich sił fizycznych, pomimo gruźlicy. Po założeniu razem ze współbraćmi w Rzymie „Rycerstwa Niepokalanej” poświęcił się pracy apostolskiej – wydawniczej i formacyjnej wśród braci, dla których był przełożonym.
 
Przed aresztowaniem w 1940 r., dzięki długo miesięcznemu staraniu, uzyskał zgodę władz okupacyjnych na wydanie numeru „Rycerza Niepokalanej”. Połączył dwa numery czasopisma grudniowy (1940) i styczniowy (1941). Pismo niosło nadzieję i pokrzepienie zdruzgotanym przez wojnę Polakom. Po tym zdarzeniu o. Maksymilian został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Także w Oświęcimiu nie poddawał się, pokrzepiając współwięźniów, spowiadając, dzieląc się własnymi skąpymi porcjami pożywienia. Uratowany przez niego Franciszek Gajowniczek uznał głoszenie świętości zakonnika za swoją życiową misję. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe nie posiada grobu, jego ciało zostało spalone w oświęcimskim krematorium.
Pamięć o świętym jest wciąż żywa, szczególnie w Polsce, we Włoszech i w Japonii.
 
Śladami św. Maksymiliana:

Klasztor Ojców Franciszkanów-wydawnictwo, zbudowany w Teresinie przez Ojca Maksymiliana w 1927 r. na terenie ofiarowanym przez Księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Został nazwany Niepokalanowem ku czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Po wojnie, w latach 1948-1954 wzniesiono kościół. Od 1980 r. ma on tytuł bazyliki mniejszej. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Matki Bożej Niepokalanej.

Kaplica, gdzie Ojciec Maksymilian odprawiał Msze Święte.

Muzeum św. Maksymiliana Kolbe - otwarcia dokonał J. Em. Józef kard. Glemp 6. sierpnia 1998 r. Myśl wiodącą po ekspozycji wskazuje napis przy głównym wejściu "Był człowiek...". Jest to nawiązanie do słów Ewangelii: "Był człowiek posłany przez Boga" (J 1,6). W obozie koncentracyjnym w Auschwitz święty poniósł śmierć męczeńską, ofiarowując swoje życie za życie jednego z więźniów. Muzeum św. Maksymiliana zajmuje 3 sale ekspozycyjne. 

Panorama Tysiąclecia – przedstawia 1000 lat dziejów Kościoła w Polsce. Składają się na nią figury postaci historycznych, tło stanowią śpiewy religijne i recytowane teksty poetyckie.

Znajdują się w Niepokalanowie także: domy rekolekcyjne, księgarnia, wydawnictwo, straż pożarna złożona wyłącznie z braci, ośrodek powołań, szkoły: gimnazjum i liceum oraz siedziba „Rycerstwa Niepokalanej”.

Niepokalanów, 96-515 Teresin k. Sochaczewa  

tel. 46/864 22 22, fax 46/861 34 90

Bibliografia:

Z. Gach, Poczet kanonizowanych świętych polskich, Gdańsk 1997.

25 lat posługi pasterskiej Prymasa Polski Józefa Kardynała Glempa, pr. zb.,  Warszawa 2006.

A. Kubajak, Najsławniejsze Sanktuaria Polski, Kraków 2000.

Beata Kopeć/ACI

NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.