• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Święci

św. Andrzej Bobola

Dodano: 31/10/2007

PATRON METROPOLII WARSZAWSKIEJ I PATRON POLSKI – św. Andrzej Bobola

(1591-1657), wspomnienie 16 maja.

Beatyfikowany przez Piusa IX 30 października 1853 r.

Kanonizowany przez Piusa XI 17 kwietnia 1938 r.

Jego ciało zostało uroczyście przewiezione do Warszawy do kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej w 1938 r. Następnie przeniesione zostało do osobnej krypty w świątyni jezuickiej przy ul. Świętojańskiej. Od 1945 r. znajduje się na Rakowieckiej. W 1980 r. rozpoczęto tam budowę sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Poświęcenia sanktuarium dokonał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp w 1991 r. 

Urodzony w ziemi sanockiej, prawdopodobne w miejscowości Strachocina, w 1611 wstąpił do zakonu jezuitów, w 1622 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był kaznodzieją, spowiednikiem, misjonarzem ludowym Polesia.

Swoje obowiązki kapłańskie sprawował w Nieświeżu, Wilnie, Bobrujsku, Płocku, Łomży, Pińsku. W Wilnie kierował sodalicją mariańską, pomagał chorym, szczególnie w czasie zarazy, która nawiedziła Wilno w 1625 r.

W 1630 r. złożył uroczystą profesję czwartego ślubu zakonnego – specjalnego posłuszeństwa papieżowi. Następnie sprawował funkcję przełożonego w domu zakonnym w Bobrujsku nad Berezyną. Nauczał wiary katolickiej pośród zaniedbanych duchowo Białorusinów, przechodzących w tym czasie masowo na prawosławie.

W czasie kolejnych lat swojego powołania zasłynął jako dobry kaznodzieja, „duszochwat” (chwytający dusze), kierował sodalicją mariańską, pełnił funkcje kierownicze w kolegiach jezuickich. W okolicach Pińska prowadził misje ludowe. Odwiedzał okoliczne miasteczka i wioski, katechizował, udzielał sakramentów świętych.

Schwytany przez Kozaków, był przymuszany do wyparcia się wiary katolickiej. Ponieważ odmówił został poddany bolesnym torturom i zabity.

Miejsca w Warszawie, związane ze św. Andrzejem Bobolą:  

Ciało męczennika witane w Warszawie przez kardynała Kakowskiego, nuncjusza Cortesi, wicepremiera Kwiatkowskiego, marszałka Śmigłego-Rydza, przedstawicieli kościoła i świata polityki. W czasie uroczystej Mszy Świętej powitalnej na Placu Zamkowym, Prezydent Polski Ignacy Mościcki złożył jako wotum swój Krzyż Niepodległości z mieczami.

Miejsce spoczynku ciała świętego: 

Kaplica jezuickiego Domu Pisarzy przy ul. Rakowieckiej

Kościół Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej

Kościół św. Jacka przy ul. Freta

Obecnie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli – Budowę rozpoczęto w 1980 r. Pierwszą Mszę Świętą odprawiono tam w 1983 r. Poświęcenie sanktuarium miało miejsce w 400. rocznicę śmierci Andrzeja Boboli w 1991 r.

Przy warszawskim sanktuarium zostało założone Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli (SKKAB). Celem stowarzyszenia jest przywracać kult męczennika tam, gdzie został on zaniedbany.

 

W maju 2007 r. zostało otworzone przy Sanktuarium Muzeum poświęcone św. Andrzejowi Boboli, które gromadzi zbiory związane z osobą świętego. Jest czynne w sobotę i niedzielę w godz. 9-19, w pozostałe dni na prośbę odwiedzających. Kontakt: tel. 022 542 87 07.

Patrz: artykuł

 

Wizerunki portretowe:

St. Bakałowicz, sprzed 1938 r., oryginał w poznańskim kościele Najświętszego Serca Jezusowego.

H. Musiałowicz, portet świętego, lata 50-te XX w., sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Warszawa.

Bibliografia:

Z. Gach, Poczet kanonizowanych świętych polskich, Gdańsk 1997.

25 lat posługi pasterskiej Prymasa Polski Józefa Kardynała Glempa, pr. zb.,  Warszawa 2006

(Beata Kopeć/ACI)

NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.