• Witamy na stronie Punktu Informacyjnego Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
  • Zachęcamy do nadsyłania wydarzeń kulturalno-religijnych, które opublikujemy na naszej stronie.
  • Prosimy także o uwagi i komentarze dotyczące nowej strony.

Aktualności Mazowsze

Przasnysz. Obchody 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej (18-20.07.2014)

Dodano: 10/07/2014

Rekonstrukcja epizodów Bitwy Przasnyskiej i zwiedzanie pola bitwy, spektakl światło - dźwięk z udziałem aktorów i rekonstruktorów oraz gra terenowa to część wydarzeń zaplanowanych z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Oficjalne obchody na Mazowszu odbędą się w Przasnyszu od 18 do 20 lipca.
 
W programie obchodów znalazło się wiele atrakcji dla mieszkańców powiatu przasnyskiego i turystów, m.in. występy teatru ulicznego, bitwa nocna, wystawy tematyczne, premiery publikacji, rekonstrukcje historyczne i wykłady. Punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja przełamania frontu pod Przasnyszem z udziałem samochodów pancernych Russo-Bałt. Jak informują organizatorzy, uroczystości w Przasnyszu połączone będą z inauguracją "Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej" na Mazowszu.

PROGRAM OBCHODÓW:

18 lipca (piątek), godz. 21.00 
Rynek Miejski w Przasnyszu
- Widowisko "Przasnyski Feniks" (tytuł roboczy). Spektakl światło - dźwięk z udziałem aktorów i rekonstruktorów.

19 lipca (sobota), godz. 10.00 
Rynek Miejski w Przasnyszu
- inauguracja wystawy poświęconej I wojnie światowej w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, prezentacja dioram i dorobku grup rekonstrukcyjnych. 
- inscenizacje "Życie mieszkańców na linii frontu".

19 lipca (sobota)
godz. 19.00 
Cmentarz wojskowy z I wojny światowej w Jednorożcu
- modlitwa ekumeniczna

godz. 21.00 
Jednorożec
- rekonstrukcja wydarzeń "Jednorożec 1915" (tytuł roboczy). Widowisko pokazujące martyrologię ludności cywilnej na linii frontu (miejscowość Jednorożec została zniszczona w 100%).

20 lipca (niedziela)
Górki, gmina Czernice Borowe
godz. 12.00-14.00 - zwiedzanie obozów grup rekonstrukcyjnych
godz. 14.00 - rekonstrukcja epizodów Bitwy Przasnyskiej
godz. 16.00 - zwiedzanie pola bitwy.

W programie przewidziano również promocję książki o księdzu Józefie Piekucie (biografia i wspomnienia dotyczące okresu I wojny światowej), dwuetapową grę terenową "Szlakiem frontu wschodniego I wojny światowej po Ziemi Przasnyskiej", przejażdżki kolejką wąskotorową na trasie Górki - Czernice Borowe, zwiedzanie zabytkowego kościoła w Czernicach Borowych i wystawy tematycznej, przejażdżki drezynami, rowerami, zaprzęgami konnymi, na odcinku Przasnysz - Rostkowo - Górki oraz kiermasz militariów.

Organizator: Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Współpraca: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Urząd Miasta Przasnysz, Urząd Gminy Jednorożec, Urząd Gminy Czernice Borowe, Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej z kołem historycznym 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza.

NSRR UE EFRR

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu

Ta strona używa cookies (ciasteczek). Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. Zaakceptuj, aby kontynuować do czego są one potrzebne można dowiedzieć się w tym miejscu.